co tu

úterý 16. dubna 2013

Moje TOP přednášky na #kbarcampu

Původně jsem o prvním knihovnickém barcampu chtěla sepsat souhrnný článek, ale jak se tak probírám (stále ještě) zmatenými myšlenkami, došla jsem k názoru, že bude lepší vyzdvihnout jen ty přednášky, které IMHO nejvíce vyčnívaly, ke kterým bych se sama ráda vrátila a které bych chtěla doporučit ke shlédnutí (v IDR -- až budou videozáznamy a všechny prezentace ,)) těm, kteří si #kbarcamp nechali ujít.

Nutno podotknout, že na #kbarcampu jsem byla nejen jako účastník, ale také jako technická podpora spolu s dalšími kolegy z NTK a i když jsem se snažila přednášky vnímat s co největším zaujetím, dost mi toho bohužel uniklo. Kvůli kabelům, překlikávání prezentace, shánění toho a tamtoho atd. Právě i kvůli pracovní povinnosti a rozložení zajímavých přednášek do více místností se mi nepovedlo vidět všechny přednášky, které jsem vidět chtěla, tak vypichuji jen ty zmiňované fajnovky, které se mi vidět povedlo. Paradoxně většina z nich lízla knihovny a knihovnictví jen okrajově. Škoda... (?) Nicméně i tak si myslím, že by si v nich mohl najít inspiraci pro svou práci / knihovnu / směřování nejeden knihovník.

Na první místo bych vedle sebe postavila Michelle Losekoot s přednáškou Skill & love share v Čechách aneb Buďte každý den o něco lepší a Honzu Cibulku, který si knihovníka představuje jako mediátora veřejně přístupných dat. Michelle proto, že předvedla ve svých 30 (jo?) minutách, jak se dá představit živě, interaktivně a profesionálně projekt (Naučmese.cz), který stojí za pozornost všem zvědavcům, hltačům moudrostí a nadšencům do dobrovolného vzdělávání (se). Vlastně jsem měla pocit, že sedím na jedné z těch emočně nabušených amerických business prezentacích a až na konci jsem si uvědomila, že jsme se bavili (!!) o něčem, co zas až tolik business není. Co se týká obyčejných smrtelníků .) Honzu vedle Michelle stavím na první místo především pro zvolené téma otevřených dat, které oproti jiným - teoretičtějším - přednáškám představil stravitelně a zároveň velice komplexně. Zároveň jako jeden z mála (těch, kteří mě zaujali) představil téma, které se knihoven hodně týká. Tedy, mělo by / mohlo by.

Před začátkem #kbarcampu jsem slyšela řadu lidí mluvit o Petru Ludwigovi a jak se všichni těší na jeho Osobní wiki aka mozek 2.0. Věděla jsem, že přednáší v noční studovně v době, kdy budu hlídat myš a vzduch a tak jsem sama začala být zvědavá o co půjde. Způsob prezentace opět neknihovnický (chápej nezaprdnutý), co mě ale nejvíc zaujalo, že Petr vyzval všechny, aby si zapsali a odnesli z jeho prezentace jen jednu myšlenku / nápad / úkol / poselství... A to to, co je prostě a jednoduše nejvíc upoutalo. Co jim zůstalo v hlavě. Jasně, také se poohlédnu po Konci prokrastinace, ale především mě zaujala systematičnost, kterou bych potřebovala vnést do mých vysokoškolských a pracovních poznámek. Úkol stáhnout Tiddlywiki už mám v TODO listu .) 

Tereza Venerová nastoupila s tím, že po Petrovi nemá nijak snadnou pozici, přesto tleskám za velice praktickou prezentaci Váš web, vaše pravidla. Zaujaly mě především ukázky a příklady konkrétních nástrojů na homemade uživatelské testování. Matně si vzpomínám především na FiveSecondTest, Mouseflow a na kartičkovou metodu. Zbytek s vámi dostuduju (doufám) z prezentace nebo z videozáznamu.

...Jak tak dávám myšlenkám řád a píšu k nim nějaké ty řádky, uvědomuju si, že jich zas tak málo zajímavých nebylo a že by jich za zmínku stálo možná mnohem víc. Tak asi místo dalšího žbleptání radši doporučím sledovat web #kbarcampu a záznamy v IDR.A přidávám ještě pár fotek, především z afterpárty, která se rozhodně povedla ,)


UPDATE: 16.4.2013 13:10
Díky vkládání záznamů do IDR mě upoutala další přednáška - Záchranáři, katastrofy a "knihovníci"? Jiřího Zemana, který velice zajímavým způsobem upozorňuje na možné propojení mezi záchranáři a knihovníky / informačními specialisty. Zmíněná byla i Krizová mapa Česka, kterou nedávno spustila Česká televize (+1).
Za pozornost stojí i přednáška JustXsi: Data jako životní styl. V souvislosti s tím bych upozornila na českou FB skupinu Quantified Self a pokud byste hledali někoho, kdo se (mimo jiné) QS zabývá už delší dobu, doporučuji sledovat Denisu Keru.

Žádné komentáře:

Okomentovat